Veliko žensk želi narediti prehod na naravni šampon, a preneha prehitro, preden bi lahko videle prave rezultate. V tem blog zapisu sem zato predstavila:
- nekaj slabosti konvencionalnih šamponov, ki jih morda opazite že sami. Ker sem sama ustvarila čudovit in učinkovit naraven šampon, si lahko prebereš tudi o našem negovalnem šamponu z rožmarinom.
- Nato sem se posvetila mojima dvema nasvetoma za uspešen prehod na naravni šampon.
- Prebereš lahko tudi Suzanino izkušnjo s prehodom na naravni šampon.
Škodljive sestavine konvencionalnih šamponov
Izdelki, ki jih uporabljamo pod tušem- med umivanjem s toplo vodo, še posebej močno prodrejo skozi kožo. Zaradi toplote se naše pore široko odprejo in sprejmejo tisto, kar nanje nanašamo. Ravno med sestavinami za šampone se pogosto uporabljajo škodljive, med njimi tudi hormonski motilci 😢. Z uporabo dobrih, naravnih šamponov, lahko to skrb odložimo.
Prehod na naravni šampon s konvencionalnega, takega iz drogerije, lahko komu predstavlja težavo. V navadnih šamponih so namreč snovi, ki se nalagajo na lase, jih šibijo in jemljejo lesk. Ker so te snovi umetne, traja nekaj časa, da se sperejo in se razkrije naš naraven, čudovit las.
Konvencionalni šamponi pogosto vsebujejo kemikalije, ki lahko dolgoročno škodijo lasem in lasišču.
Med najbolj problematičnimi so sulfati, kot je natrijev lavrilsulfat (SLS), ki lahko odstranijo naravna olja z lasišča in povzročijo suhost ter draženje. Študija, objavljena v Journal of the American College of Toxicology, je pokazala, da lahko SLS povzroči draženje kože in lasišča pri dolgotrajni uporabi.
Parabeni, ki se uporabljajo kot konzervansi, so povezani z motnjami endokrinega sistema in potencialnimi tveganji za zdravje. Raziskave, kot tista iz Journal of Applied Toxicology, so pokazale, da lahko parabeni posnemajo delovanje estrogena, kar lahko vodi do hormonskih motenj.
Silikoni, ki ustvarjajo lažen občutek gladkosti, lahko sčasoma obtežijo lase in preprečijo dihanje lasišča. Raziskave so pokazale, da se silikoni težko izpirajo, kar vodi do kopičenja na lasišču in lasnih vlaknih. Formaldehid in sintetične dišave so druge pogoste sestavine, ki lahko povzročijo alergijske reakcije in draženje kože.
Študija, objavljena v Contact Dermatitis, je pokazala, da so formaldehid in sintetične dišave povezani z alergijskimi reakcijami in dermatitisom.
Z izbiro naravnega šampona se lahko izognemo tem škodljivim kemikalijam in tako bolje poskrbimo za zdravje in vitalnost svojih las ter lasišča.
Svoj šampon lahko zelo enostavno preverite na strani inci decoder, kjer nam inci zapis sestavin hitro razvrstijo in pokažejo, kaj je uporabljeno v izdelku. Transparentni trgovci navedejo vse sestavine v inci zapisu po navadi kar na spletni strani izdelka, mora pa biti inci zapis naveden na izdelku samem. Tako lahko preverite sestavine tudi z inci aplikacijo na telefonu.
Sestavine našega šampona je stran ocenila tako:
Dober šampon je možno narediti tudi s samimi naravnimi sestavinami. Tako poskrbiš za varno nego in ne žrtvuješ dobrega izgleda svojih las!
Čudoviti lasje Katje, ki naš šampon uporablja že 4 leta. Njeni kodri so definirani, lasje pa žarijo od naravne lepote.
Naravne sestavine našega šampona
Naš naravni šampon je oblikovan iz naravnih sestavin, ki zagotavljajo popolno nego za vaše lase in lasišče. Konoplja je bogata z omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami, ki hranijo lasišče in spodbujajo rast las. Zmanjšata se suhost in draženje.
Rožmarin je poznan po svojih stimulativnih lastnostih, ki spodbujajo rast las in izboljšujejo prekrvavitev lasišča.
Arganovo olje, tudi imenovano “tekoče zlato” pa je bogato z vitamini in antioksidanti, ki lasem povrnejo sijaj in mehkobo.
V našem šamponu so sami naravni penilci, kot so kokamidopropil betain, decil glukozid in kokosov glukozid, ki zagotavljajo nežno, a učinkovito čiščenje, ne da bi poškodovali naravno ravnovesje lasišča. Pridobljeni so iz pšenice in kokosa ter predelani na varen način, kar zagotavlja in preverja naš inštitut za certificiranje Ecogea.
S pH-vrednostjo, ki je prijazna lasišču, naš šampon pomaga ohranjati zdravo lasišče in sijoče lase brez uporabe škodljivih kemikalij. Izberite naravno in poskrbite za svoje lase s šamponom, ki resnično neguje in ščiti.
➡️ Zakaj ravno naš naravni šampon? ⬅️
Sama sem zelo praktična oseba in s tega vidika želim optimizirati svojo nego. Obenem ne maram kopice izdelkov na vedno premajhni polici pod tušem in sem najbolj srečna, kadar si lahko lase negujem z enim izdelkom. To mi sicer, vse do našega šampona, ni uspevalo najbolje, saj sem za svojo gosto “grivo” vedno potrebovala še balzam za lase, če sem želela gladke, sijoče lase brez suhega občutka. Sedaj balzam za lase priporočam le še tistim, ki imajo zahtevnejše lase (suhe, kodraste, pogosto barvane z agresivnimi barvami- beljene). Sama ga uporabljam po kopanju na morju ali bazenu, ko se mi lasje bolj izsušijo.
Tako sem vedela, da želim oblikovati šampon, ki bo moje lase očistil in negoval obenem. Zaradi tega sem vanj vključila nežne čistilne učinkovine in tiste, ki bodo poskrbele za sijaj mojih las. Z rezultatom sem zelo zadovoljna, dejstvo, da je šampon takoj za kremo s smiljem in sladkim pelinom naš najbolje prodajani izdelek, pa kaže, da so z njim zadovoljne tudi stranke.
Kako pa naredimo prehod na naravni šampon?
! Zares dober naravni šampon (tisti, ki je ne le narejen iz naravnih sestavin, ampak je tudi certificiran s sestavinami, ki niso predelane na škodljiv način) se obnaša drugače kot konvencionalni oziroma tisti s sestavinami, predelanimi na nevaren način. Pri tem imam zato dva nasveta:
- Ko začnemo uporabljati naravni šampon, lahko opazimo, da lasje sprva niso tako gladki ali obvladljivi, kot smo vajeni. To je zato, ker konvencionalni šamponi pogosto vsebujejo silikone in druge kemikalije, ki na laseh ustvarjajo lažen občutek mehkobe in gladkosti. V resnici lase obtežijo in jih šibijo. V tem času je potrebno le vztrajati in biti potrpežljiv. Ko se lasje očistijo teh kemikalij, se na lase vrne naraven lesk, ki vam bo res všeč.
Naravni šamponi ne odstranjujejo naravnih olj z lasišča, zato lasem omogočajo, da povrnejo svoje naravno ravnovesje. Po nekaj tednih uporabe naravnega šampona postanejo lasje močnejši, bolj zdravi in sijoči, saj so osvobojeni škodljivih kemikalij in obteževalcev.
2. Naslednji korak je zmanjšanje pogostosti umivanja las. Poskusite podaljšati čas med pranji, da lasje postopoma obnovijo naravna olja. Za podaljševanje časa med pranji lahko nase spnete, spletete kito, ali uporabite suhi šampon. Med prehodom je koristno tudi redno krtačenje las z naravno krtačo, ki pomaga enakomerno porazdeliti naravna olja po celotni dolžini las. S potrpežljivostjo in pravilno nego lahko kmalu opazimo izboljšanje zdravja las in lasišča ter uživamo v vseh prednostih naravnega šampona. Naše stranke so prešle od pranja na 2 dni do pranja 1x tedensko.
Vztrajanje se splača. Tako je svojo izkušnjo prehoda iz konvencionalnega, poceni šampona, na naš naraven šampon, opisala Suzana, zeliščarka in destilatorka iz Alchemille Panonnice:
“Se mi zdi, da se mora las navaditi. Zelo se pozna ta volumen, lasje so bolj voljni, majo strukturo. Včasih, ko sem si zravnala, je vse skupaj padlo, zdaj pa ne, še vedno je tak volumen. Moji lasje so malo valoviti, zato jih ravnam in so zaradi tega malo uničeni in jim to zdaj zelo paše. Plus je še vonj, tak nežen, nič ni agresivno. Prijeten je občutek, ko si perem lase.
Strah me je bilo menjati šampon, prej sem uporabljala enega čisto navadnega, konvencionalnega. Bila sem ga navajena in nisem želela narediti spremembe, dokler nisem našla nekaj dobrega. Navadila sem se tudi, da se ne speni, da se bolj šele takrat, ko drugič sperem. To pa je samo naša navada, da bi se šampon moral penit. To mi je čisto normalno.
Količinsko ga uporabim isto, kot sem konvencionalnega. Odločila sem se, da balzama sploh ne bom uporabljala vsakič, ampak vsakič drugič, ker je že šampon sam tako hranljiv. Imam pa drugače občutljivo kožo in občutljive lasišče. Zelo sem zadovoljna s šamponom. Lase si barvam z naravno barvo in las mi ni treba posebej čistiti pred barvanjem.”
Suzana na svojo dolžino las porabi eno pakiranje šampona na 3 mesece. Jaz s svojimi daljšimi in zelo gostimi lasmi porabim v dobrih dveh mesecih, mama in stranke s kratkimi lasmi, pa uporabljajo šampon pol leta in več.
Izdelki, ki jih nanašamo na kožo in lasišče nikakor niso zanemarljivi. Kdor ima več težav s kožo ali lasiščem, srbečico, ali pa si preprosto želi najboljše naravne nege, lahko pravi šampon zase najde v našem šamponu. Združuje najboljše svetov naravne nege in hranilne, luksuzne nege las. Preizkusite ga in ga naročite na tej povezavi.
Vse dobro vam želim in naj tudi vaši lasje zažarijo v svojem naravnem sijaju.
Irena
VIRI:
Sulfati (natrijev lavrilsulfat – SLS):
- Journal of the American College of Toxicology: “Final Report on the Safety Assessment of Sodium Lauryl Sulfate and Ammonium Lauryl Sulfate.” Journal of the American College of Toxicology, vol. 2, no. 7, 1983, pp. 127-181.
Parabeni:
- Journal of Applied Toxicology: Darbre, Philippa D., et al. “Concentrations of parabens in human breast tumours.” Journal of Applied Toxicology, vol. 24, no. 1, 2004, pp. 5-13.
Silikoni:
- International Journal of Cosmetic Science: Kazutaka, S., and Akira, Y. “Silicones in hair care.” International Journal of Cosmetic Science, vol. 20, no. 5, 1998, pp. 275-285.
Formaldehid in sintetične dišave:
- Contact Dermatitis: Johansen, J.D., et al. “Increased frequency of contact allergy to formaldehyde in Europe.” Contact Dermatitis, vol. 47, no. 3, 2002, pp. 137-143.
Dodaj komentar