Redke so srečnice, ki se v življenju niso borile s povečanimi porami, ogrci na obrazu, predvsem ogrci na nosu in nelagodjem, ki ga prinašajo. Lepša koža je pravzaprav želja vsake ženske.
Tudi jaz nisem med njimi. Sploh, kadar se vedno znova in znova napolnijo ter postanejo pore sive, tu in tam celo črne. In želja po tem, da jih odstranimo za vedno, ker res, res niso prijetne na pogled. Vem, kako je, ko se pogledaš v ogledalo in na nosu ter čelu vidiš razširjene, sivkaste pore. Veliko časa sem raziskovala in testirala, da bi ugotovila kakšna je pravilna nega obraza, predvsem me je zanimala nega obraza doma.
Lepša koža je rezultat mnogih dejavnikov. Ni dovolj le, da je v tvoji omarici najboljša krema za obraz, pomembni so še drugi izdelki in dejavniki. Zato ti bom danes iz prve roke povedala, katere nasvete strokovnjakov sem poskusila sama in izboljšala videz svojih por.
Tudi tebi bo uspelo, le nameni nekaj časa sebi in svoji koži, daj jima ljubezni in pravilne nege.
1. Oceni (in po potrebi zamenjaj) svoje izdelke za nego kože
Poglej na svojo polico s kozmetičnimi izdelki. Morda je čas, da zamenjaš katere izmed izdelkov, ki jih uporabljaš. Vsebujejo tvoji izdelki katero izmed sestavin (kot npr. Salicilna kislina), ki na dolgi rok dražijo tvojo kožo? Ti izdelki lahko odstranjujejo zgornje plasti tvoje kože in povzročajo suho kožo.
Sama sem pred leti uporabljala drago kremo iz lekarne, ki bi mi naj zmanjšala pore. Vsebovala je salicilno kislino in kljub predpisani uporabi je bila moja koža na nosu in čelu, kamor sem jo nanašala, hitro suha, tanjša, pore nič manjše, dolgoročno pa stanje slabše. Ker se je koža tanjšala in bila najprej suha, sem začela opažati ranice, na to se je moja koža odzvala tako, da je na teh področjih postala bolj mastna.
Naša (pre)suha koža se namreč na agresivno nego, ki kožo izsušuje odzove tako, da začne proizvajati povečane količine sebuma, da bi nadoknadila izgubljeno vlago. Kar te pripelje nazaj k mastni koži in zamašenim poram – ti pa ustvarjaš začaran krog, iz katerega ne moreš priti.
Lepša koža je rezultat uporabe naravnih izdelkov. Zato vedno uporabljaj nežne izdelke, ki bodo tvojo kožo negovali tako, da ji bodo le pomagali. Pri tem imajo veliko prednost naravni izdelki- ti so zasnovani brez težkih in agresivnih sestavin. Če so uporabljene še rastline, uporabljene točno za tvoj cilj, kot npr. rman (krči tkivo, zaradi tega oža pore), eterično olje geranije (uravnava izločanje sebuma, pomaga pri občutljivi koži), virginski nepozebnik (oža pore, uradno potrjen kot zdravilo za regeneracijo kože), ipd., bo učinek zagotovo večji.
Zakaj ti morda nega obraza s kokosovim oljem kljub mnogim nasvetom ne ustreza – in prav imaš!
Si že slišala za komodogenost maščob? To je ena izmed pomembnejših lastnosti izdelkov in opisuje lastnost olja/masla, da maši oziroma ne maši por. Kadar rečemo, da je olje nekomodogeno, pomeni, da ne maši por. Bolj je komodogeno, bolj maši pore.
V splošnem veljajo kot nekomodogena olja :

Med najbolj komodogena olja spadajo:
kokosovo maslo, kakavovo maslo, sojino olje, olje pšeničnih kalčkov in palmovo olje.

Teh se v svoji negi obraza izogibaj, saj imajo raven komodogenosti 4-5 in mašijo pore.
Vir: https://www.womanwithmind.com/the-comedogenic-list-and-its-rating/ in http://www.muamaja.si/blog/licenje/olja-v-kozmetiki-in-zamasene-pore-1-del
2. Alfa in Omega: čiščenje obraza
Najboljši izdelki za čiščenje obraza ti odstranijo umazanijo in odvečno olje z obraza brez, da bi tvojo kožo oropali vlažnosti. Lepša koža je rezultat pravilne nege, zato se v vsakem primeru izogibaj izdelkov, ki vsebujejo agresivne sestavine za čiščenje obraza (sulfati, parabeni, ipd.). Obstajajo naravne alternative, ki tvoje kože ne le ne bodo dražili, temveč jo bodo tudi negovali.
Strokovnjaki pravijo, da moramo paziti na pH izdelkov za čiščenje obraza. Ti bi naj bili za vsakodnevno nego čim bližji ph-ju kože (okoli 5,5) .
S tem se strinjam tudi sama, saj poznam občutek suhe kože na obrazu, ki ga pusti trdo milo (z bazično pH vrednostjo 9 do 10). Meni za obraz nikakor ne ustreza, kljub temu pa sem že srečala nekaj žensk, ki pravijo, da jim kože ne izsuši. Če imaš občutljivo kožo na obrazu ti ne svetujem uporabe trdega mila za čiščenje obraza.

Pravilno čiščenje obraza doma:
1. Omoči obraz s toplo vodo
2. Nanesi izbrano čistilo za obraz- direktno na kožo ali na bombažno blazinico
3. Izperi in potapkaj obraz z brisačo do suhega
Če nosiš makeup, boš verjetno postopek morala ponoviti. Moj nasvet je, da močnejši make up odstraniš s kakšnim oljem ali mazilom (pazi, da ni nič agresivnega zaradi bližine oči in da uporabljaš nekomodogene izdelke), nato še dvakrat ali trikrat naneseš dober izdelek za čiščenje obraza in temeljito spereš kožo.
Enkrat ali dvakrat tedensko uporabi piling.
Preprost domač piling za obraz si lahko pripraviš sama; za osnovo vzemi kvalitetno nekomodogeno olje (npr. sončnično) in v kuhinji poišči nekaj za piling primernega z manjšimi delčki- npr. sladkor, kavo, kakav, grobo mleto moko.

Definitivno ne priporočam kurkume, če nočeš biti rumena kot jajce (žal, tudi tukaj govorim iz lastnih izkušenj). 🙂
3. Ne boj se nahraniti in navlažiti svoje kože
Ena izmed najpogostejših napak ljudi z mastno kožo je, da ne uporabljajo vlažilnih izdelkov za obraz, zaradi strahu pred tem, da bi koža postala še bolj mastna. Efekti npr. tonika, seruma ali kreme za obraz pa so pravzaprav obratni- pomagali bodo naravnemu sebumu, da gre v globje plasti kože, kar ne le zmanjša videz mastne kože, ampak tudi neguje kožo. Če, po drugi strani, koži vlago odvzamemo, se bo odzvala s tem, da bo proizvajala še več sebuma.
4. Glinene maske za obraz delajo čudeže
Čisto preproste so, ampak zelo učinkovite. Glino je priporočal že pater Simon Ašič, ne le za zdravljenje kože, temveč tudi za zdravljenje raznih bolezenskih stanj. Pa bomo o tem drugič.
Lepša koža je hvaležna, ko jo negujemo s pravimi maskami a obraz. Maske iz gline pomagajo odstraniti umazanijo, odvečno maščobo in odmrle celice v tvojih porah. Glinene maske uporabljaj enkrat ali dvakrat tedensko, nikoli pa na isti dan, kot si delala piling, da ne utrujaš kože preveč. Uporabi glino, ki ti je dostopna. Če imaš doma že kakšno v prahu, bo verjetno dobra. Dobiš jo v drogerijah, v spletnih trgovinah, tudi v Intersparu (pa verjetno tudi drugih prehrambenih trgovinah). Če živiš na območju čiste narave, si jo lahko izkoplješ tudi sama. In tista je najboljša. V splošnem je glina za obraz lahko dosegljiva in bi morala biti osnova za naravno nego obraza.
Kako jo pripravim?
Zmešaj jo z toliko vode ali hidrolata, da dobiš gosto pasto. Nanesi na obraz, počakaj da se posuši (in to je čas da prebereš par strani knjige ali pogledaš pol epizode tiste serije, za katero ti čez dan zmanjka časa). Spereš, očistiš še z micelarno vodico in NUJNO naneseš kremo, serum ali kakšno drugo vlažilo kože v tankem sloju. Potem si ogledaš še preostanek serije, ker si pravkar naredila nekaj odličnega za svojo kožo. Pa potem še en del, ker je prejšnji pač bil cliff-hanger in ne moreš končati kar tako.

* po želji dodaj še kakšno drugo sestavino- na primer MSM, kakšno zdrobljeno zelišče- tudi če nimaš, bo maska sama po sebi storila veliko. Od eteričnih olj bi za obraz priporočila čajevec, timijan, meliso, geranijo in kamilico.
5. Tudi tvoja koža potrebuje čas

Ko boš začela spreminjati svojo rutino in menjati izdelke, se lahko zgodi, da se stanje kože kratkotrajno poslabša, saj se koža pričenja čistiti. Lepša koža se ne bo pojavila takoj, se bo pa stanje kože postopoma izboljševalo, če boš pozorna na njeno nego in kozmetiko, s katero jo neguješ.
Sploh, kadar začenjaš uporabljati tiste prave naravne izdelke in se tvoja koža po dolgih letih lahko osvobodi spon umetnih sestavin. Verjetno si že slišala, da se podobno zgodi tudi pri homeopatskih zdravilih, vendar je končno stanje vedno boljše od začetnega. Če po treh tednih vztrajne, redne in res pridne nege obraza z naravnimi izdelki ni izboljšanja, leži vzrok morda v kroničnem stresu, ki ga doživljaš, ali kakšnem hormonskem neravnovesju.
Večinoma pa je tisto, kar nam manjka, vztrajanje.
Kaj mi koža sporoča?
Ob svojih težavah se sprašuj- kaj mi koža sporoča? Če opažaš izbruhe aken in še posebej zamašene pore po določeni hrani, ti tvoje telo verjetno sporoča, da ta hrana ni dobra zate. Kljub užitku ki ti ga da pol Milke, je najverjetneje, da ta ni preveč dobra zate. Vem da je mnogo lažje govoriti kot ukrepati (in se odpovedati), morda poskusiš vsaj izločiti vsakodnevno uživanje hrane, ki ti povzroča težave.
Opazuj sebe in vedno povezuj zunanje dejavnike z notranjimi- okolje s svojim čustvenim svetom.
Šele ravnovesje ti bo dalo telesno stanje in lepo kožo, kot si ga želiš. Ravnovesje pa je tisto, kar je našemu telesu naravno, a smo ga z uporabo umetnih izdelkov in življenju stran od naravnih zakonitosti, malce izgubili.
Del ravnovesja pri koži ti bodo pomagali vzpostaviti naši naravni izdelki, ki jih bogati moč domačih zelišč. V luči čiščenja kože ti predlagam uporabo naše micelarne vodice z hidrolatom virginskega nepozebnika, ki bo tvojo pordelo in poškodovano kožo pomiril, zeliščni izvlečki bodo krčili pore, naravne sestavine za čiščenje in nekomodogeno ricinovo olje pa ti bodo kožo očistili nežno in učinkovito.
Stori prvi korak do čiste kože z zmanjšanimi porami in naroči svojo tukaj: https://kozmetikatimus.si/nega-koze/33-negovalna-micelarna-vodica.html
Si katere izmed teh korakov že preizkusila? Je tebi pomagal še kak poseben korak, ki ga sama nisem omenila? Sporoči mi v komentar in pomagaj s svojimi izkušnjami tudi ostalim, ki se soočajo (soočamo) s podobnimi težavami.
Do naslednjič,
Irena iz Timusa
Add Comment